Vererõhk ja valge kitli sündroom

Tulles tervisekontrolli, võib olla kindel, et üks esimesi asju mida alati kontrollitakse, on vererõhk. Peaaegu sama kindel võib olla, et paljudel on see näitaja sel ajahetkel enamasti kõrgenenud. Kui nn. õpikunäide normis vererõhust on 120/70 mmHg, siis arsti juures mõõtes on tavapärane, et patsiendi ülemine vererõhunäitaja küündib 150 juurde või rohkemgi. Rääkides vererõhu kõrgetest näitudest, tooksin vahemärkusena välja, et kõige kõrgem mõõtmine minu praktikas on olnud näiteks 220/130 mmHg, kuid sel juhul on enamasti tegemist juba väljakujunenud hüpertooniatõvega, millest kuulete juba eraldi postituses. Selliste numbrite kuulmine mõjub patsiendile tihtipeale ehmatavalt, ning täiesti arusaadava põhjusega. Kuid kas peaks?

Üht küllaltki levinud põhjust, miks arsti vastuvõtul patsiendi vererõhk kõrgenenud on, tuntakse kui ’valge kitli sündroomi’ fenomeni. Nimetus tuleneb asjaolust, et enamasti kannab meditsiinipersonal valget vormiriietust. Väljendub see selles, et mõte arsti juurde minekust ning arsti/õe nägemine, tekitab patsiendile alateadlikult ärevust. Ärevus ja pingeseisund aga mõjutavad omakorda vererõhku. Küsite kuidas? Kohe selgitan. Ärevus tekitab kehas stressisituatsiooni. Keha reageerib sellele, paisates vereringesse stressihormoonid – adrenaliini ja kortisooli. Nende hormoonide toimel hakkab süda kiiremini tööle, veresooned ahenevad ning see põhjustab vererõhu hüppelise tõusu. Muutused on üldiselt lühiajalised ning kui stressi tekitav situatsioon (antud juhul arsti vastuvõtt) on möödas, langeb vererõhk oma tavapärasele tasemele. See tähendab aga, et vastuvõtu jooksul jääb selgusetuks, mis siis ikkagi on konkreetse patsiendi tavapärane vererõhk.

Selge on see, et ühe mõõtmisega kõrgvererõhutõbe diagnoosida ei saa, kuid samamoodi ei saa ka välistada, et probleemi pole. Mida siis sel juhul ikkagi teha? Kõige lihtsam on ise näiteks 1 kuu jooksul regulaarselt kodus rahulolekus vererõhku mõõta – hommikul ja õhtul. Mõõtmiseks valida iga päev enam-vähem sama aeg, ning umbes 30 minutit enne mõõtmist vältida söömist ja suitsetamist. Samuti tasub enne mõõtmist 5 minutit rahulikult istuda. Mõõtmistulemused pange kindlasti ka kirja! Kui ka siis püsivad pikema aja jooksul vererõhu kõrgenenud näidud, võtke kindlasti ühendust oma perearstiga ning toimige arsti edasiste juhiste kohaselt. Kui aga kodus jäävad mõõtmistulemused normipiiresse, võib eeldada, et olete üks valge kitli sündroomi käes kaaskannataja, ning sel juhul tasuks leida pigem viise, kuidas ärevust ja stressi maandada.