Mees on tunnetuselt vaba, looduslähedane ja maskuliinne

Mees on tunnetuselt vaba, looduslähedane ja maskuliinne

Meeste tervis ja heaolu on oluline igal ajahetkel, aga Movembri raames selle esile tõstmine aitab väärtustada suhtumist, et ka kõige tugevam mees vajab head tervist.

Norra teadlased uurisid, millisena tunnetavad ja väljendavad eri taustaga mehed oma keha, tervist ja sporditegemist (Sport in Society, 2020). Selgub, et nendes küsimustes on kõik mehed valdavalt sama meelt. Pole tähtis, millise taustaga, kui vana, mis ametit pidav, milliste harjumustega, kus elav mees – oma keha tunnetuse ja sporditegemise kontekstis on juhtiv maskuliinne enesepositsioneerimine.

  • Mehed peavad oluliseks treenimist ja liikumist vabas õhus, värskuses, looduses. Ka siis, kui tegelikult treenitakse sisespordialadel. Loodus tähendab alateadlikult jõudu, vabadust, sõltumatust.
  • Mehed rõhutavad keha funktsioneerimise tähtsust – keha peab hästi toimima kõigi eluliste tegevuste tegemiseks. Meestele on tähtis nende keha hea väljanägemine. Oma keha puhul tunnevad mehed ebamugavust puuduste üle, eelistavad jätta muljet, et väljanägemine pole tähtis ent soovivad olla heas vormis.

Hea tervis võrdub mehe jaoks hea elu või heaolu. Lisaks tähendab hea tervis mehe jaoks häid sotsiaalseid suhteid ja aktsepteeritavat kehakaalu ja kehalist vormi.

Mehe mõte on õige

See, milline mees sisimas tahaks olla, on tervislik. See, mida ta tegelikult teeb, ei pruugi seda olla.

  1. aastal on meeste tervise osas fookuses olnud une ja kehakoostise mõju uurimine mehe tervisele.

Meestespetsiifilised tervisehäired saavad sageli alguse eluviisist. Positiivne sõnum on see, et eluviisi saab muuta.

Mõned killud sellest, mida on leitud:

  • Unekvaliteeti ähvardab tehnoloogia tungimine magamistuppa. Tulemuseks on lühem uneaeg, parem ülevaade maailmauudistest ja sagedasemad erektsioonihäired ja kuseteede probleemid.
  • On leitud, et ka viljakusel on seos unehulgaga, kuid huvitaval kombel ei ole seos sama lineaarne nagu unehulga ja erektsioonihäirete vahel. Pigem on tegevmist U-kõverana väljendatava seosega – mehed, kes magavad oluliselt rohkem või oluliselt vähem, kui tervislik 7-8 tundi ööpäevas, on kõige enam ohustatud viljakuse langusest. (Transl Androl Urol. 2020)
  • Vöö- ja puusaümbermõõdu ebasoodus suhe ja liigsuur kõhuõõnesisene rasv soodustavad erektsioonihäirete tekkimist.

Õigete valikute tegemine aitab tunda ennast hästi, olla hea kaaslane perele, sõpradele, töökaaslastele.