Kuidas otsustada, kas ma peaksin ennast koroonaviiruse vastu vaktsineerima

Vastab Dr Evelyn Aaviksoo, PhD, HeBA tegevjuht

Inimese mure, kes tahab olla kaitstud Covid-19 eest, kuid kõhkleb vaktsiini ohutuses või tõhususes, on täiesti arusaadav ja õigustatud.

Kui inimesel puuduvad vastused küsimustele Miks? Kuidas? Kas? – siis tekib temas segadus. Vaktsineerimise teemat ei saa me kahjuks kuidagi vältida – see on meie ühine võitlus viiruse kahjude vastu – nii et me peame leidma vastused oma küsimustele.

Kui vaktsiin on nii uus, siis kas…?

Teadlastel õnnestus nii kiiresti leida vaktsiin „uuele“ koroonaviirusele osalt selle tõttu, et 2003. aastal puhkenud SARS-i epideemia oli põhjustatud praegusega sarnasest koroonaviirusest. Niisugustel juhtudel alustavad teadlaselt koheselt uurima viiruse toimimist ja hävitamise või kontrollimise võimalusi. Nii et vaktsiini katsetused ei ole sündinud üleöö.

Igal ravimil, sealhulgas vaktsiinidel, võivad olla kõrvaltoimed – see fakt on alati teada ja sellega peab alati arvestama. Samas peab lähtuma ravimi või vaktsiini eesmärgist – nende peamine eesmärk on kaitsta või ära hoida haigust, sageli ka väga rasket haigust.

Kuidas…?

Covidi-vastaste vaktsiinide puhul saavutame me ennast vaktsineerides kaks efekti: me väldime väga suure tõenäosusega iseenda rasket haigestumist ja vähendame teiste inimeste nakatamise tõenäosust.

Praegu olemasolevate vaktsiinide kaitse ulatus ja kestus on eri vaktsiinidel erinev. Hetkel on teadaolevalt kõige tõhusamad mRNA-kaudu toimivad vaktsiinid – see on Pfizer ja Moderna. Kas peaks siis ainult nendega vaktsineerima? Pigem võiks lähtuda sellest, et kui vaktsiini valida ei saa, siis pole tähtsust, millisega vaktsineerida – kui otsus tehtud, siis on igasugune kaitse parem kui mitte vaktsineerimine.

Vaktsiinide tõhusust eri olukordades uuritakse jätkuvalt väga aktiivselt. Näiteks selgus hiljuti, et nendel inimestel, kes on nõrgema immuunsusega, on otstarbekas kolmanda doosi tegemine just mRNA vaktsiinidega.

“Teadlik kaitse on ikkagi ohutum kui juhusega mängimine”

Miks…?

Me oleme näinud väga kiiret inimese ja viiruse võitlust lühikese aja jooksul: tuli uus viirus, ründas vanemaid inimesi, põhjustas suuri kahjusid, seejärel kohanes, jõudis noorte inimesteni, et paljuneda võimalikult kiiresti ja levida laialt. See on viiruse kui bioloogilise olendi mõte – püsida elus ja jätkata elutsüklit. Mida rohkem suudab viirus inimesi nakatada ilma kõigile tõsiseid kahjustusi põhjustamata, seda edukam ta on, seda laiemalt suudab ta levida.

Inimene on astunud Covid-19-le vastu piiride tõkestamisega ja inimorganismi võitlusvalmiduse toetamisega (sest mida muud need vaktsiinid siis ikka teevad kui muudavad meid ette tugevaks).

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) avaldas hiljuti raporti, kus hindab, et Covid-pandeemia mõju oleks saanud oluliselt vähendada, kui kõik riigid oleks kiirelt ja kokkulepitult tegutsenud nakkuse leviku vältimiseks. Kuna seda ei toimunud, sai viirus võimaluse muutuda, kohaneda ja märkamatumalt levida. Nii et selles faasis jäi inimene alla. Teine faas võitluseks on nüüd inimeste enda käes – võidelda viiruse leviku ja iseenda kaitse vastu enda vaktsineerimisega.

Kas…?

Me ei saa kõiki hädasid elus vältida, aga tõsiste tagajärgede, kuid lihtsal ja käepärasel viisil maandatavaid riske on hea elukvaliteedi tagamiseks mõistlik maandada.

On tõsi, et ka vaktsineeritud inimesed nakatuvad. Ükski vaktsiin ei kaitse 100%, nii nagu ükski ravim ei päästa kõiki inimesi.

Praegused Covid-vaktsiinid on ilmselt ühed tõhusamad üldse – vaktsineeritud inimesed nakatuvad 4 korda harvemini ja tõsist haigestumist või surma esineb 10 või enam korda harvemini kui mitte vaktsineeritud inimestel. Nakkushaiguste puhul on huvitav, et kui suurem osa inimesi on vaktsineeritud ja levitavad oluliselt vähem haigust, siis ei saa viirus enam edukalt levida – nii et see on vaktsineerimise teine väga oluline efekt normaalse elu tagasi saamiseks.

Vaktsineerimise kasu võiks võrrelda tulekustuti omamisega kodus. Kui süttib tulekahju ja sul on nurgast võtta tulekustuti, siis hoiad ärasuurema kahju; kui pead jooksma poodi kustuti järele, võivad tagajärjed olla hävitavad.

Igaüks, kes vaktsineerib ennast Covid-19 vastu, teeb heateo iseendale ja loob maailma killukese headust juurde.