HeBA kvaliteedijuht dr Karin Sarapuu kommenteerib enamlevinud küsimusi gripi ja vaktsineerimise kohta 2022.a
Räägitakse, et grippi võib käesoleval aastal rohkem tulla – on see nii?
Ennustamine on tänamatu töö. Kõigepealt on oluline meeles pidada, et gripp on väga tõsine haigus, mistõttu tuleb selle ennetamiseks igal juhul valmis olla. Samas võib lõunapoolkeralt (eelkõige Austraaliast) pärit andmete põhjal ning eelmise paari aasta suhteliselt madala haigestumise järel pigem oodata märkimisväärselt suuremat haigestumise riski. Sõltumata sellest on gripp nii või teisiti meie poolkeral nakkushaigus, mis kindlasti tuleb.
Kas ja kuidas gripi vastu vaktsineerimine aitab töökohal haiguste levikut või töölt puudumist vältida?
Siin on olulised kaks poolt. Esiteks on töökohal, kus on avatud kontorid või ka tootmises või üldse, kus inimesed viibivad üheskoos nakkuse levikuks väga head tingimused. Teiseks võib inimestel olla kontakte ka mujal, kus teistega kokku puututakse. Grippi on igal juhul mõistlik vältida, sest tegemist on tõsise haigusega, millel võivad olla väga ebameeldivad ja pikka aega vältavad tüsistused, näiteks kopsupõletik või südamelihase põletik. Üldiselt suureneb soov vaktsineerida oluliselt perekondades, kus keegi on seda korra põdenud – see on väga ebameeldiv kogemus, mida ei taheta uuesti läbi teha ei ise ega oma lähedastel.
Seega aitab vaktsineerimine hoida tervist ja vältida töövõimetust, mis on oluline nii töötaja kui ka tööandja seisukohast.
Kas covidi ja gripi vastu korraga tohib vaktsineerida?
Jah tohib küll. Süst tehakse erinevasse õlga. Erandiks on ninasprei vormis vaktsiin, mis on nn elusvaktsiin, aga seda kasutatakse lastel ja väga noortel, mistõttu töötajate puhul seda reeglina ette ei tule.
Kas vaktsiin ise võib ka teha haigeks?
Grippi vaktsiinisüsti tagajärjel ei saa – tegemist on surmatud vektoriga vaktsiiniga. Erandiks on ninasprei, aga seda töötajatel ei kasutata. Samas võib inimesel olla enne vaktsineerimist mõni muu haigus, mis vaktsineerimisega juhuslikult samal ajal ägeneb. Siiski on gripi ennetamine arukas tegu, nii nagu eelpool sai märgitud.
Mis peale vaktsineerimise veel aitab gripihoojal terve püsida?
Tasub meenutada covidi-ajal omandatud oskusi. Tasub hoida eestlastele omast distantsi. Kui tunned ennast haigena, tuleb püsida kodus. Ja lõpetuseks endiselt kasutada kõige lihtamaid võtteid: suuremate kogunemist korral on paslik kanda maski või siis nendest üldse hoiduda. Oma immuunsüsteemi tugevana hoidmine on samuti oluline – hoida töö- ja puhkeaeg tasakaalus, magada piisavalt ning leida võimalusi elust rõõmu tundmiseks.