Pikaajaliste välislähetuste eel on vaja kindlustunnet, et töötajate tervis on selleks sobilik – seetõttu on Välisministeerium valinud põhjalikumad tervisekontrollid. Kogemusest rääkisime Välisministeeriumi personaliosakonna spetsialisti Elery Roobaga. Pildil 2023. aasta maailmakoristuspäev Siselinna kalmistul.
Töötajate meelerahu
Elery Rooba sõnul on Välisministeeriumis alati ootused töötervishoiule olnud tavalisest kõrgemad. “Meil on olnud alati väga põhjalikud tervisekontrollid, et olla kindlad, et meie töötajad suudavad oma töökohustusi täita ka välismaal. Eriti, kuivõrd lähetused kestavad mitu aastat,” selgitab Rooba. Just seetõttu on näiteks kõhuõõne ultraheliuuringud ja koormustestid HeBA teenuste hulgas eriti hinnatud. Oluline on, et inimesed saaksid endale kindlustunde, et nende tervisega on kõik hästi.
Välisministeeriumis väärtustatakse samuti nii töötaja kui ka tööandja võimalust isiklikult konsulteerida töötervishoiuarstiga. Eriti tööandja vaatevinklist on oluline, et suhtlus oleks vahetu ja lihtne. “Kõikide probleemide ja küsimustega olen alati saanud kiiresti vastused,” kiidab Rooba.
Pigem nähakse visiiti kui boonust - inimesed tunnevad huvi ja küsivad ka ise, millal järgmine kord on.
Tervisekontroll kui töötaja boonus
Lisaks tehnilisele mugavusele on Rooba sõnul hinnatud ka see, kuidas HeBA kliinikus tunneb iga töötaja end oodatuna. “Oleme saanud tagasisidet, et HeBAs on hubane ja sõbralik vastuvõtt – ja kõik mahub ühele korrusele. See tekitab tunde, et patsient on tõeliselt hoitud,” räägib ta.
Töötervishoid, kui see on kvaliteetne, ei ole enam tüütu kohustus, vaid võimalus näidata töötajale, et ta on väärtustatud. “Pigem nähakse visiiti kui boonust – inimesed tunnevad huvi ja küsivad ka ise, millal järgmine kord on,” ütleb Rooba. On olnud ka juhtumeid, kus tervisekontrollis on avastatud murettekitavaid tervisenäitajaid, mille avastamise eest on töötajad olnud tänulikud.
Võidetud töötunnid
Välisministeeriumi jaoks on ka oluline, et töötervishoiuteenust oleks lihtne hallata. HeBA kliinik kasutab AI-jõul töötavat digitaalset HeBA platvormi, kus on kõik koos: aegade broneerimine, visiidiga seotud info, tervisekontrolli otsuse loomine ja edastamine tööandjale. Tööandja pääseb ise platvormile ligi, et igal hetkel näha ajakohast infot. Automatiseeritud IT-süsteem asendab Exceli-kirjatööd ning vähendab töötajate haldamisele kuluvat aega.
HeBA platvorm on olnud suur edasiminek. “Uute inimeste lisamine, tervisekontrollide ajastamine ja otsuste allalaadimine on kõik paari kliki kaugusel,” hindab Rooba mugavust. “Enam ei pea otsima ühekaupa töötaja infot, vaid HeBA platvormil on kõik koos: nii infovahetus kui ka aegade planeerimine.”
HeBA kliiniku ja Välisministeeriumi koostöö on sujunud edukalt, nii töötajate kogemuse kui ka administratiivse poole pealt. Üheskoos saame ka edaspidi tagada, et Eesti esindajate tervis oleks hoolega hoitud.
HeBA kliiniku töötervishoiuteenuse kohta saad juurde lugeda siit lingilt.