Depressiooni ennetamine

Alati on lihtsam ja tõhusam tegeleda probleemiga enne, kui see üldse tekkida jõuab. Nii ka depressiooniga. Seepärast on oluline pidevalt oma vaimset tervist jälgida ja hoida.

Couple therapy hugging

Vaimse tervise hoidmiseks on oluline…

Liikumine: täiskasvanu peaks vähemalt 20 minutit päevas end aktiivselt liigutama, lastele soovitatakse tundi aega liikumist päevas. Vaata lisaks vihjeid liikumise kohta.

Piisav uni: kuigi inimeste unevajadus on erinev, peetakse piisavaks uneajaks kaheksat tundi igal ööl. Vaata lisaks “Hea une nõuanded“.

Toitumine: tasakaalustatud ja regulaarne toitumine on oluliseks aluseks vaimsele ja füüsilisele heaolule. Vaata lisaks tervisliku toitumise kohta.

Mõnuainetest hoidumine: siin peetakse silmas nii narkootikume (sh kanep), alkoholi (mille toime on depressiooni tekitav!) kui ka nikotiinisõltuvust (inimesed, kes suitsetavad, kogevad sageli enam ärevust jt negatiivseid emotsioone).

Õues olemine: vähemalt 20 minutit päevas aitab ka kroonilist D-vitamiini puudujääki ennetada.

Saame õppida paremaid probleemi lahendamise oskuseid, kuidas tulla toime stressiga. Nende oskuste valdamine suurendab võimalust, et väljakutseid esitavas olukorras, kus võib silmitsi seista kaotuse riskiga, saame sellest võimalikult valutult välja tulla.

Õpitav ja harjutatav on oma mõtlemise jälgimine ja treenimine selles suunas, et muretseksime vähem, et oleks vähem korduvate negatiivsete mõtete heietamist. Nimelt on leitud, et ärevusega seotud nähtused nagu muretsemine, kartlikkus, hirmutunne, eelnevad sageli depressioonile. Kui saame neid juba eos vähendada, võime depressiooni tekkimist ennetada.

Võimalik on meelde tuletada, kuidas olla mängulisem ja loovam, avastada enda jaoks midagi uut. Depressioonile on omane, et tuntakse liialt vähe selliseid tundeid, mida võib kirjeldada sõnadega elevus, rõõm, huvitatus, entusiasm, uhkus. Kui harjutame nende tunnete toomist oma igapäevaellu, võime depressiooni suhtes rahulikumalt hingata. 

Väga oluline aspekt, millele tähelepanu pöörata, on suhted, nii lähedased suhted meile oluliste inimestega kui sotsiaalne kaasatus laiemas mõttes. Suhete hoidmiseks ja parandamiseks saab alati midagi ette võtta.Stressi tekitavate elusündmustega sh ka depressiooniga toimetulekut parandab oluliselt toetavate sotsiaalsete suhete olemasolu. Oluliste suhete katkemine või rahulolematus suhetega on depressiooni riskifaktoriks.

Depressiooni ja depressiooni põdevate inimeste suhtes hoiakute teadvustamine

Allikas: peaasi.ee

Tänan! Sinu soov on edukalt edastatud.

Klõpsake siia et vorm sulgeda